Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"


Warzywa dobre na wszystko

Warzywa… można je jeść bez ograniczeń, ponieważ nie tuczą. Ich wielka różnorodność zapewnia bogactwo witamin, składników mineralnych, naturalnych przeciwutleniaczy oraz błonnika. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie od 4 do 5 porcji warzyw i owoców dziennie, czyli ok. 400 gr.

Niestety, według raportu MillwardBrown dla Federacji Polskich Banków Żywności (2012) - 33% wyrzucanej żywności to warzywa. Wyrzucamy, ponieważ nie umiemy warzyw przechowywać, nie wiemy jak wykorzystywać ich ogromne walory zdrowotne i nie umiemy ich kupować.

Kupujemy warzywa – o czym warto pamiętać?

  1. Kupuj warzywa sezonowe – będziesz mieć pewność, że są świeże i zachowują właściwości odżywcze.

  2. Unikaj kupowania warzyw paczkowanych – to kupowanie „kota w worku”. Warzywa kupowane luzem można dotknąć i powąchać; będziesz mieć pewność, że nie są uszkodzone.

  3. Zwracaj uwagę, by marchew i pietruszka nie była wyschnięte, kapusta nie miała uszkodzonych liści, pomidor nie miał zwiędniętej szypułki i odchodzącej skórki. Nie kupuj ziemniaków, które kiełkują lub mają chropowatą skórkę.

  4. Nie kupuj uszkodzonych warzyw.

  5. Zwracaj uwagę by kupowane warzywa nie były mokre. Może to świadczyć o ich niewłaściwym przechowywaniu.

  6. Nie kupuj marchewki, pietruszki czy ziemniaków jeśli maja zielone plamy. Oznacza to, że mogły być źle przechowywane i szybko stracą świeżość bądź też znajduje się na nich niebezpieczna dla człowieka substancja, zwana solaminą.

  7. Nie kupuj warzyw, na, których są ślady szkodników. Nie kupuj warzyw z pleśnią.

  8. Zwracaj uwagę na zapach warzyw - świeże warzywa mają swój charakterystyczny zapach. Jeśli warzywa pachną inaczej niż zwykle, nie kupuj ich.

  9. Nie kupuj warzyw na zapas – możesz nie zdążyć ich wykorzystać.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?