Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"W opakowaniu czy w folii – czyli jak prawidłowo przechowywać żywność

Prawidłowe przechowywanie żywności pozwala na możliwie najlepsze wykorzystanie żywności poprzez przedłużenie jej trwałości. Do produktów najczęściej wyrzucanych przez Polaków należą pieczywo, owoce warzywa i wędliny, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać te produkty, żeby jak najdłużej zachowały świeżość i przydatność do spożycia.

Przechowywać, ale jak?

Pieczywo

Pieczywo przechowywane w drewnianym chlebaku lub zawinięte w lnianą ściereczkę zachowuje świeżość przez kilka dni. Zamrożone może być przechowywane w foliowym woreczku w temperaturze ok. -18°C przez kilka miesięcy, a po podgrzaniu w piekarniku będzie nadal świeże i chrupiące. 

Wędliny 

Kawałki wędlin najlepiej owinąć w folię spożywczą i przechowywać w temperaturze 5-7°C. Dobrze sprawdzają się także pojemniki do przechowywania żywności wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki nim wędliny mogą być przechowywane przez około 1-2 tygodnie. 

Warzywa 

Warzywa należy przechowywać w temperaturze od kilku do maksymalnie kilkunastu stopni. Idealnym miejscem do przechowywania warzyw są piwnice ziemne oraz lodówka. Wyjątkiem są pomidory i ogórki, które w zimnej temperaturze szybciej się psują.

Owoce 

Większość owoców należy przechowywać w temp. ok. 10°C, najlepiej w piwniczce lub w lodówce. W lodówce nie należy trzymać bananów, ponieważ ich optymalna temperatura przechowywania to 12°C. Natomiast owoce nietrwałe takie jak truskawki, jagody, maliny, poziomki, jeżyny przechowujemy w lodówce najwyżej 1-2 dni

Warto pamiętać o powyższych zaleceniach, ponieważ większość produktów spożywczych, przechowywana w odpowiednich warunkach, pozostaje świeża przez długi czas, dzięki czemu nadaje się do spożycia.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?