Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"


Owocowy zawrót głowy

Owoce są źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych istotnych dla zdrowia każdego z nas. Znajdziesz w nich aktywne związki fitochemiczne oraz antyoksydanty, które chronią masz organizm przed starzeniem, chorobami serca, nadciśnieniem, czy nowotworami. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby cieszyć się dobrym zdrowiem należy spożywać około 400 g owoców i warzyw dziennie.

Niestety nadal spożywamy zbyt mało owoców. Co więcej, owoce przez nas zakupione często trafiają do kosza, ponieważ utraciły świeżość. Według raportu MillwardBrown przygotowanego na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności (2012), owoce zajmują 5 miejsce wśród najczęściej wyrzucanych produktów. Aż 26% konsumentów przyznaje, iż zdarza im się wyrzucić zakupione owoce.

Dlaczego wyrzucamy owoce? Powodów jest kilka:

  • z braku pomysłów na ich wykorzystanie;

  • bo nie umiemy ich kupować, przez co kupujemy owoce niedojrzałe, albo przeterminowane;

  • z przeświadczenia, że owoce szybko się psują.

Jak kupować, żeby nie wyrzucać?

  1. Korzystaj z sezonowości owoców; w okresie wiosenno-letnim jedz truskawki, maliny, brzoskwinie, morele, wiśnie, porzeczki i śliwki, jesienią – aronię, borówkę i śliwki, a zimą – jabłka i gruszki.

  2. Przy zakupie zwracaj uwagę czy owoce nie są uszkodzone i czy nie mają plam.

  3. Jeśli owoce znajdujące się na sklepowych półkach są lekko schłodzone oznacza to, że były przechowywane w chłodni. Chłodzenie to pozorne przedłużanie trwałości owoców, więc jeśli wiesz, że nie skonsumujesz ich w krótkim czasie, nie kupuj. Po przeniesieniu w ciepłe miejsce owoce szybko stracą swoje właściwości.

  4. Owoce przechowuj w temperaturze około 10°C, najlepiej w szufladzie w lodówce. Nie myj owoców przed umieszczeniem ich w lodówce – wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni.

  5. Korzystaj z owoców okrągły rok robiąc przetwory. Dżemy, kompoty, pitne soki będą świetnym przypomnieniem lata podczas zimowych dni.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?