Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"Marnowanie jedzenia – czy to jest problem?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy w każdym momencie możemy wejść do sklepu i kupić to, na co mamy ochotę, marnowanie żywności nie jest żadnym problemem. Tymczasem jest zupełnie inaczej.

Co mówią statystyki?

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności – to około 1,3 mld ton jedzenia.

Europejczycy wyrzucają do kosza 89 milionów ton jedzenia, czyli około 20-30% wszystkich zakupionych produktów żywnościowych. W Polsce rocznie wyrzuca się 9 mln ton żywności.

Kto jest za to odpowiedzialny? My wszyscy. Żywność marnuje się już przy produkcji, czyli jej wytwarzaniu, podczas dystrybucji, czyli dostarczania produktów do sklepów, ale także w domach. Do marnowania jedzenia w swoim domu przyznaje się aż 30% Polaków!

Wyrzucone jedzenie to wyrzucone pieniądze!

Marnowanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, lecz także społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Według danych GUS w Polsce aż 2,5 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że nie są oni w stanie zapewnić sobie wystarczających warunków do godnego życia, a jakiekolwiek dodatkowe ograniczenie budżetu może doprowadzić do biologicznego wyniszczenia organizmu.

Ponadto, aby wyprodukować, przetworzyć i dostarczyć na półki sklepowe jakikolwiek produkt, trzeba zużyć wodę, energię, paliwa. Wyrzucając jedzenie, marnujemy więc nie tylko żywność, lecz także zasoby wykorzystane do jej wyprodukowania. Jeśli jednak dwa pierwsze argumenty do nas nie przemawiają, to warto uświadomić sobie, że wyrzucając jedzenie, wyrzucamy do kosza nasze pieniądze.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?