Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"


Kupujemy mięso i wędliny 

W żywieniu człowieka mięso i jego przetwory są podstawowym źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej. Mięso jest też źródłem dobrze przyswajalnego żelaza, miedzi i cynku, a także witamin z grupy B, szczególnie B1, B12 i PP. 

Niestety, jak wiele innych produktów niezbędnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, mięso i produkty mięsne są przez nas marnowane. Według danych FAO z 2011, aż 25% produkowanego mięsa i produktów mięsnych jest wyrzucana. Dlaczego? Często kupujemy tanie mięso i wędliny, których jakość może być niska, a także nie umiemy kupować dobrych produktów. 

Jak wybrać dobre mięso i wędliny?

  • Unikaj wędlin, z których wycieka woda. Obecność wody przyczynia się do szybkiego psucia się wędliny.

  • Unikaj wędlin, które mają połyskujący wygląd, czy też złotawą skórkę, oznacza to, że dodano do niej substancje, dzięki którym szynka ma ładny wygląd.

  • Przed zakupem, zapytaj sprzedawcę, jaka jest data ważności kupowanej przez ciebie wędliny lub mięsa; kupuj wędlinę paczkowaną z datą ważności wydrukowaną na opakowaniu.

  • Kupuj wędlinę w małych ilościach. W czasach, gdy jest ona dostępna, nie warto jej gromadzić w lodówce i czekać aż straci świeżość.

  • Zamiast kupować wędlinę czy mięso w plasterkach, kupuj w kawałku, dzięki czemu zachowują one świeżość dłużej.

  • Pamiętaj, że najdłużej przechowywana może być chuda wołowina – około 12 miesięcy, cielęcina – 9 miesięcy, kiełbasy, boczek i słonina nie dłużej niż 3 – 4 miesiące.

  • Jeśli kupisz nieświeżą wędlinę lub mięso, zareklamuj zakup. Odzyskasz pieniądze i jednocześnie dasz znak sprzedawcy, że sprzedawany przez niego towar może zagrażać zdrowiu wielu osób.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?