Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"Domowe sposoby na przedłużanie życia żywności 

Jeśli kupiliśmy za dużo żywności, możemy skorzystać z jednej z kilku najpopularniejszych metod jej przetwarzania. Przetwory to dobry sposób, który pozwoli nam poradzić sobie nie tylko ze zbyt dużą ilością żywności, ale również pozwoli nam dłużej cieszyć się niektórymi sezonowymi owocami czy warzywami. 

Mrożenie, suszenie, wekowanie, czyli jak przetwarzać żywność 

Najpopularniejsze metody przetwarzania żywności, które może wykorzystać każdy z nas to:

  • Mrożenie – czyli sposób najprostszy z możliwych. Polega na zapobieganiu rozwojowi bakterii poprzez działanie na produkty niską temperaturą, min. -18oC. Jest prosta – wystarczy włożyć żywność do zamrażalnika.

  • Suszenie – to po prostu obniżanie zawartości wody w artykułach spożywczych hamujące rozwój drobnoustrojów. Potrzebny jest tylko piekarnik, a w nim w temperatura ustawiona na 30-70oC.

  • Wekowanie – to metoda termicznego konserwowania żywności w słoikach. Pokrojoną żywność, wkładamy do słoika i zalewamy osoloną wodą z dodatkiem soku z cytryny. Słoiki gotujemy we wrzątku.

  • Marynowanie – to konserwowanie żywności za pomocą zalewy octowej, która ma właściwości bakteriobójcze. W occie gotujemy warzywa, a następnie doprowadzamy do wrzenia i zalewamy marynatą marynowany produkt. Po zamknięciu, słoiki poddajemy łagodnej pasteryzacji (85oC kilkanaście minut).

  • Kiszenie – opiera się na procesie fermentacji. Kiszenie wymaga beztlenowych warunków i dlatego kiszone warzywa muszą być całkowicie przykryte osoloną zalewą.

Przetwarzanie żywności pozwala na przedłużenie życia produktów oraz na czerpanie satysfakcji z własnoręcznie wykonanych przetworów. Wspólne robienie dżemów czy marynowanych warzyw może być też doskonałą zabawą dla całej rodziny.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?