Nie wybrałeś sklepu"Zmniejszając zużycie wody w naszych domach zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko naturalne i oszczędzamy pieniądze."Zmierz swój ślad węglowy 

Co znaczy jedno z najbardziej popularnych ostatnio ekologicznych haseł „ślad węglowy” (z ang. carbon footprint)? I czy każdy z nas ma z tym coś wspólnego? Odpowiedź brzmi: tak. Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez nas pośrednio lub bezpośrednio

Jak powstaje ślad węglowy? 

Do powstania naszego śladu węglowego przyczyniamy się na wiele sposobów: prowadząc gospodarstwo domowe, mieszkając w ogrzewanym mieszkaniu, korzystając z ciepłej wody, grając w grę na komputerze czy przemieszczając się za pomocą pojazdów silnikowych. Nasza emisja CO2 pochodzi też z wytwarzania produktów, które kupujemy i konsumujemy, np. kawy, kremu do twarzy czy łyżworolek. Ślad węglowy wyrażany jest w tonach lub kilogramach dwutlenku węgla. Mimo że zwykle mówi się o emisji CO2, to na ślad węglowy składają się różne gazy cieplarniane, a więc także metan, para wodna, freony czy heksafluorek siarki. 

Jak sprawdzić nasz ślad węglowy? 

Jak sprawdzić swoją emisję CO2? Najlepiej za pomocą specjalnego kalkulatora. Kalkulator CO2 to narzędzie, które pozwala na wyliczenie naszych osobistych emisji CO2. Obliczenia dokonywane są na podstawie rzeczywistego zużycia mediów w gospodarstwie domowym. Do kalkulatora można wprowadzać dane dwojakiego rodzaju:

  1. dane zużycia mediów w odpowiednich jednostkach

  2. dane kosztowe – na podstawie ceny z rachunku za zużycie mediów

Przy wyliczaniu emisji CO2 pod uwagę brane są następujące aspekty funkcjonowania gospodarstwa domowego:
  • ogrzewanie domu/mieszkania;

  • ciepła woda użytkowa;

  • zużycie zimnej wody i produkcja ścieków;

  • urządzenia elektryczne;

  • gotowanie;

  • wytwarzanie odpadów.

Użytkownik kalkulatora może wybrać sposób ogrzewania spośród: ogrzewania sieciowego, gazu ziemnego, LPG, energii elektrycznej, węgla, biomasy, oleju opałowego. Podobnie jest z innymi aspektami – możliwy jest wybór źródła energii. 

Co najważniejsze, kalkulator wyposażony jest w szereg porad, sformułowanych w formie pytań. W zależności od odpowiedzi, narzędzie wylicza, o ile będzie można zredukować emisję CO2 po zastosowaniu się do danej porady. Często, redukując emisję CO2, zmniejszamy zużycie mediów, a tym samym oszczędzamy pieniądze.

Jak mogę zmniejszyć emisję CO2? 

Obniżając temperaturę w domu o zaledwie 1°C, ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie. Wybierając się na zakupy, zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku, a ograniczysz emisję CO2 o 8 kg rocznie. Susząc ubrania naturalnie (bez wykorzystania suszarki bębnowej), ograniczysz emisję CO2 o 280 kg rocznie. 

Kalkulatory CO2 dla gospodarstwa domowego można znaleźć pod następującymi adresami:„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?