Nie wybrałeś sklepu"Zmniejszając zużycie wody w naszych domach zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko naturalne i oszczędzamy pieniądze."


Klimatyzacja, czyli jak chłodzić oszczędnie 

Za oknem lato w pełni. Niezależnie od tego, czy jesteś w biurze czy w domu, na pewno marzysz o tym, aby się ochłodzić. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a hałasujący wentylatorek nie spełnia Twoich oczekiwań, pozostaje poszukać innego sposobu na uzyskanie przyjemnego uczucia chłodu w pomieszczeniach. A więc… klimatyzacja. 

Jak działa klimatyzacja? 

W domach i mieszkaniach stosuje się najczęściej niewielkie urządzenia kompaktowe typu „split”, instalowane bezpośrednio w klimatyzowanych pomieszczeniach. Urządzenie tworzą najczęściej jednostka wewnętrzna (montowana w pomieszczeniu) i zewnętrzna (montowana na zewnątrz budynku) oraz para izolowanych cienkich rurek miedzianych, które łączą obie jednostki i umożliwiają transport czynnika chłodzącego, czyli specjalnego płynu i jego skroplin. Cały układ musi być szczelny, żeby klimatyzacja działała prawidłowo.

Prawidłowy montaż 

Jednostkę wewnętrzną należy zamontować tak, aby powietrze docierało do strefy przebywania ludzi z odpowiednią prędkością i nie opływało przedmiotów elektronicznych; zewnętrzną zaś w miejscu zacienionym, tak, aby się nie nagrzewała. Koszt zakupu klimatyzatora typu „split” waha się od ośmiuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W naszej szerokości geograficznej klimatyzatora używa się przez ok. 2-3 miesiące w roku, po 5-6 h dziennie, co średnio podnosi domowe rachunki za prąd o ok. 200 zł w skali roku. 

Optymalna temperatura 

Z badań przeprowadzonych przez inżynierów klimatyzacji wynika, że optymalne warunki dla człowieka lekko ubranego i wykonującego lekką pracę biurową to temperatura ok. 23–26°C, przy wilgotności powietrza 50% i jednakowej temperaturze ścian oraz powietrza. Biorąc pod uwagę wahanie temperatury w naszym klimacie, warto pamiętać, że różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniach i na zewnątrz nie powinna być większa niż 5°C (z wyjątkiem nasłonecznionych poddaszy). Dla dobrego samopoczucia konieczne jest przebywanie w czystym powietrzu o odpowiedniej zawartości tlenu. 

Klimatyzacja a środowisko naturalne

Systemy klimatyzacji zużywają energię elektryczną pośrednio, więc przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska generowanego przez elektrownie. Na szczęście, coraz więcej oferowanych markowych klimatyzatorów posiada inwerterową, czyli płynną regulację wydajności, co pozwala ograniczyć zużycie energii. Drugim czynnikiem mającym duży wpływ na środowisko, są stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych gazy chłodnicze, mogące negatywnie oddziaływać na warstwę ozonową. Najbardziej przyjaznym dla środowiska jest czynnik chłodzący o symbolu R410A. 

O czym warto pamiętać?

  • Optymalna temperatura w pomieszczeniach latem to 23°C – 26°C.

  • Obniżenie temperatury o 1°C wymaga znacznie większych nakładów energii niż jej podniesienie o 1°C.

  • Konieczne są regularne przeglądy klimatyzatora przez firmę serwisującą, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów czy pleśni. Zaniechanie tego, może powodować alergie u osób przebywających w pomieszczeniach.

  • Aby utrzymać dobrą wydajność klimatyzatora, należy go czyścić i regularnie wymieniać zużyte filtry.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?