Nie wybrałeś sklepu"Zmniejszając zużycie wody w naszych domach zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko naturalne i oszczędzamy pieniądze."Ekologia w łazience 

Nasza domowa świątynia czystości jest miejscem, które generuje ogromne zużycie wody i energii. To właśnie w łazience cała rodzina dba o codzienną higienę, również tutaj pierzemy brudne ubrania. Nie ma wątpliwości, że jest to miejsce, w którym zużywamy najwięcej wody i sporo energii. Są jednak sposoby, które pozwolą nam dbać o naszą planetę i jednocześnie odciążą portfel. 

Tanie pranie 

Podczas jednego prania nasza pralka połyka ok. 90 litrów wody. Aby ograniczyć jej zużycie, warto wybrać pralkę z funkcją prania za pomocą pary (zużycie wody zmniejszy się aż o 20%!). Koniecznie należy też zwrócić uwagę na wskaźnik zużycia energii w jednym cyklu oraz na możliwość nastawienia tzw. krótkiego prania. Ważnym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze pralki, jest klasa energetyczna urządzenia (ideałem będzie klasa A+++). Jakość urządzenia potwierdzą eko- certyfikaty np. Stokrotka, Błękitny Anioł czy Energy Star. 

Jeśli jednak nie zamierzamy zmieniać pralki w najbliższym czasie, pamiętajmy o tym, aby prać w niskich temperaturach i tylko wtedy, gdy pralka jest pełna

Równie ważną kwestią związaną z praniem jest stosowanie detergentów. W miarę możliwości wybierajmy środki przyjazne dla środowiska, oznaczone eko-certyfikatami (patrz rysunek pod tekstem). Przy różnego rodzaju alergiach alternatywne metody prania (orzechy piorące, mydlnica lekarska) bywają remedium na problemy zdrowotne. 

Czystość, która nie czyści portfela 

Innym pożeraczem wody w łazience jest toaleta – złodziej aż 37% wody zużywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym. Warto kupić spłuczkę z funkcją stop lub z dwufunkcyjnym systemem spłukiwania. Należy pamiętać też o zakręcaniu wody w trakcie mycia zębów – odkręcony kran to istna plaga. Sporo wody (i pieniędzy) zaoszczędzimy, biorąc szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Stosując powyższe zasady, możemy zaoszczędzić nawet 100 litrów wody dziennie!

Błękitny Anioł promuje przedsiębiorstwa tworzące produkty bezpieczne zarówno dla środowiska jak i człowieka. Jest to wyróżnienie dla tych produktów i usług, które są szczególnie przyjazne dla środowiska w szerokim znaczeniu tego słowa. Ekonomiczne używanie surowców, produkcja, stosowanie, trwałość użytkowania oraz utylizacja – wszystkie te czynniki brane są pod uwagę przy nadawaniu tego eko-znaku.
„Stokrotka" (oznakowanie ekologiczne przedstawiające kwiatek z 12 płatkami w formie gwiazdek) to wspólnotowy znak stworzony w 1992 r. Promuje wyroby i usługi przyjazne dla środowiska, z wyłączeniem żywności oraz medycyny.
Energy Star to istniejący od 1992 r. znak ekologiczny specjalnego programu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Amerykańskiego Departamentu Energii. Jest przyznawana jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów, m.in. sprzętu biurowego, RTV, AGD, sprzętu ogrodniczego, urządzeń klimatyzacyjnych i systemów oświetleniowych.


„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.
został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?