Nie wybrałeś sklepu


Drugie życie deszczówki dla zaawansowanych

Deszczówka to zasób, który nigdy się nie wyczerpie i który jest praktycznie nieograniczony. Dlatego jeśli tylko mamy takie możliwości i potrzeby, warto zastanowić się nad inwestycją w instalację zbierającą wodę deszczową. To zdecydowanie bardziej skomplikowany układ, dający jednak większe możliwości wykorzystania wody.

Zastosowania deszczówki

Deszczówka ma bardzo wiele zastosowań – nadaje się do prania, bo jest miękka, dzięki czemu pozwala na użycie mniejszej ilości środków piorących, do sprzątania domu, do mycia samochodu, do spłukiwania toalet i oczywiście do podlewania ogrodu. Wykorzystanie deszczówki pozwala zaoszczędzić ok. 50% zużycia wody z miejskiej kanalizacji.

O czym warto pamiętać?

Jakość wody deszczowej zależy głównie od rodzaju powierzchni dachu. Zdecydowanie najlepszą jakość zapewniają dachy o pokryciu ceramicznym, betonowym lub blaszanym, nieco gorszą jakość dają dachy pokryte roślinnością. Natomiast do zbierania deszczówki zupełnie nie nadają się dachy pokryte płytami azbestowymi lub papą bitumiczną.

Zebrana z dachu woda spływa rynną, a następnie rurą spustową do filtra. Po wstępnym oczyszczeniu woda jest przekazywana do zbiornika. Dla czteroosobowej rodziny powinien wystarczyć zbiornik o pojemności 5 000 l; można go zakopać w strefie niezamarzającej albo umieścić w piwnicy. Panujące w zbiorniku chłód i ciemność zapobiegają wzrostowi glonów i bakterii. Ciężkie zanieczyszczenia opadają na dno, lekkie unoszą się na powierzchni wody. Do zbiornika podłączona jest pompa, która pompuje wodę do instalacji. Pływak zasysa wodę kilkanaście centymetrów poniżej lustra wody, w miejscu, gdzie jest ona najczystsza.

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji warto policzyć roczne zużycie wody i jej koszt, a następnie sprawdzić, po jakim czasie zamortyzuje się inwestycja.

Dlaczego warto korzystać z deszczówki?

  • Woda deszczowa jest stosunkowo miękka, a więc do skutecznego prania wystarczy mniejsza ilość detergentów niż przy zastosowaniu wody z kranu.
  • Na filtrach i ich osłonach przepłukiwanych wodą deszczową wolniej się osadza kamień.
  • Wykorzystanie wody deszczowej odciąża system kanalizacyjny.
  • Deszczówka jest bezpłatna, dzięki czemu zapłacimy mniej za wodę.

Jeśli instalacja zostanie wykonana dobrze, to będzie nam służyć przez wiele lat, wymagając jedynie drobnej konserwacji. Systemy wykorzystania wody deszczowej można kupić i zainstalować korzystając z coraz szerszej oferty polskich i zagranicznych firm.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?