Nie wybrałeś sklepu"Zmniejszając zużycie wody w naszych domach zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko naturalne i oszczędzamy pieniądze."Drugie życie deszczówki

Po co zbierać deszczówkę? Odpowiedź jest prosta: po co płacić za wodę do podlewania ogrodu, czy roślin balkonowych, skoro można ją mieć za darmo? Zwłaszcza, że woda deszczowa jest miękka i dobrze przyswajalna przez rośliny. W mieście, ze względu na zanieczyszczenie atmosfery, woda deszczowa może być bardziej kwaśna, przez co lepiej nadaje się do podlewania kwasolubnych roślin, takich jak hortensja, magnolia, wrzos czy różanecznik. Ale deszczówka nadaje się nie tylko do podlewania ogrodu – może być także wykorzystana w domu, np. do spłukiwania toalet i pisuarów.

Deszczówkę można zbierać ze wszystkich popularnych pokryć dachowych, takich jak: blachodachówka, dachówki ceramiczne i cementowe, gonty bitumiczne czy łupek mineralny.

Jak zbierać deszczówkę?

Można zaopatrzyć się w doniczki, garnki, czy konewki, można też podstawić beczkę pod rynnę. Najlepszy będzie nierdzewny pojemnik, np. z utwardzonego tworzywa. Taki pojemnik warto zabezpieczyć filtrem, który zatrzyma liście i inne zanieczyszczenia. Dodatkowym rozwiązaniem może być pompa do deszczówki, która umieszczona w zbiorniku ułatwi nam napełnienie konewki, podłączenie zraszacza czy po prostu wypompowanie wody ze zbiornika.

Istnieją też bardziej zaawansowane urządzenie, np. zbieracz deszczówki, który pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie wody opadowej. Jest to odcinek rury spustowej wyposażony w specjalne wyjście na wodę – czy to korytko przelewowe czy króciec do mocowania, który można włączyć w istniejący system orynnowania. Wodę odprowadza się do zbiornika. W ten sposób można odzyskać ok. 60% wody deszczowej. Szacunkowo, w polskich warunkach, ze 100m2 dachu można zebrać 3m3 wody miesięcznie.

Miłośnikom designu spodoba się na pewno łapacz wody deszczowej Raindrop, który zaprojektował młody projektant Bas van der Veer. Łapacz nie tylko ma służyć do ekologicznych celów, ale sam jest zbudowany z tworzywa z recyklingu. Dostępna jest też mini wersja łapacza - dla balkonowych miejskich ogrodników.

Nie zapominajmy, że woda deszczowa nie nadaje się do spożycia; ma ona jednak lepszą jakość niż ta w zbiornikach naturalnych, w których dozwolona jest kąpiel.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?