Nie wybrałeś sklepu"Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w Polsce około 71% proc. śmieci trafia na wysypiska."W gąszczu symboli, czyli jak czytać oznaczenia na opakowaniach?

Większość z nas wie, czym są recykling i segregacja odpadów. Wiemy z czego są zrobione opakowania, które wyrzucamy; jesteśmy w stanie odróżnić papier, szkło, plastik czy metale. Prawdopodobnie jesteśmy w stanie określić również, czy można je poddać ponownemu przetworzeniu, czy nie. Lecz czy wiemy, co oznaczają  poszczególne symbole na opakowaniach? 

Przykład kodu oznakowania stanowi symbol składający się z trzech strzałek, które formują się w trójkąt (symbolika recyklingu), strzałki mają kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. W środku trójkąta jest liczba oznaczająca kod materiału, a pod trójkątem znajdziemy skrót nazwy materiału.

Jeżeli na opakowaniu, bądź jakimś przedmiocie znajduje się takie oznaczenie, nadaje się ono do recyklingu. Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane symbole. 

Wykaz wzorów oznaczeń stosowanych na opakowaniach produktów określa Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzorów oznakowania opakowań (Dz.U.2014 poz. 1298)

KODY OZNACZEŃ TWORZYW SZTUCZNYCH
KODY OZNACZEŃ PAPIERU I TEKTURY
KODY OZNACZEŃ SZKŁA
ALUMINIUM I METALE
BAWEŁNA I DREWNO  
„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?