Nie wybrałeś sklepu


"Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w Polsce około 71% proc. śmieci trafia na wysypiska."

Odzyskujemy plastik

Tworzywa sztuczne to materiały, które są obecne niemal wszędzie. Coraz częściej zastępują tradycyjne surowce, takie jak drewno, metal i szkło. Jednak w naturalnych warunkach nie ulegają one rozkładowi, dlatego też nie powinny być składowane na wysypisku. Zwłaszcza, że tworzywa sztuczne można poddawać różnym procesom recyklingu. Popularne plastiki można przerobić na paliwo alternatywne, ponieważ ich wartość energetyczną jest porównywalna z wartością węgla kamiennego.

Wszystkie odpady z tworzyw sztucznych, nawet tak lekkie, jak torebka foliowa, mogą być powtórnie wykorzystane. Aby było to możliwe odpad musi zostać zebrany, a o to może zadbać każdy z nas segregując plastiki na co dzień. Niestety, w Polsce blisko 85% odpadów z tworzyw sztucznych trafia na składowiska odpadów. W krajach europejskich, gdzie świadomość ekologiczna społeczeństwa jest bardzo wysoka, praktycznie w ogóle nie składuje się odpadów z tworzyw sztucznych – wszystkie przetwarzane są w procesach recyklingu bądź odzysku energii.

Na czym polega odzyskiwanie plastiku?

Najbardziej popularnym sposobem na odzyskiwania tworzyw sztucznych jest tzw. recykling mechaniczny. Polega on na rozdrobnieniu zużytych plastików do postaci regranulatu, czyli postaci, która nadaje się do ponownego przetworzenia. Struktura chemiczna tworzyw pozostaje praktycznie niezmieniona. Rozdrobnione do niewielkich rozmiarów płatki są czyszczone i rozdzielane na różne frakcje. Warunkiem skutecznego recyklingu mechanicznego jest jednorodność odzyskiwanych tworzyw.

Czy wiesz, że…

  • Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę polarową;
  • Z 450 plastikowych pudełek po proszku do prania może powstać trzyosobowa parkowa ławka;
  • Energia odzyskana z jednej torby plastikowej pozwala na oświetlenie pokoju 60-watową przez 10 minut.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?