Nie wybrałeś sklepu"Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w Polsce około 71% proc. śmieci trafia na wysypiska."Jak recyklować papier? 

Większość z nas od dawna recykluje makulaturę. Jednak nie wszystko, co wydaje się być zrobione z papieru nadaje się do recyklingu. Poniżej znajdziesz kilka zasad, o których warto pamiętać. 

Co możemy wrzucać do pojemnika na papier, a co powinno znaleźć się w innych pojemnikach? 

Do pojemnika na papier możemy wrzucać gazety, czasopisma, stare książki, zeszyty, ulotki reklamowe, listy, papier do pisania, papier pakowy, tekturę, tekturę pudełkową i papierowe torebki. Natomiast przedmioty takie, jak tapety, kalki i papier przebitkowy, jednorazowe pieluchy, podpaski, celofan, papier termiczny i faksowy, papier zatłuszczony i brudny, czy worki po materiałach budowlanych nie nadają się do recyklingu

Bardzo ważne jest, żeby makulatura nie była mokra – wilgotność to istotny parametr jej jakości - oraz aby razem z papierem nie trafiły do pojemnika żadne zanieczyszczenia mechaniczne (np. metale, szkło, tekstylia, piasek), chemiczne (np. kleje, farby) czy mikrobiologiczne (pleśń czy grzyby). 

Jak przetwarzana jest makulatura? 

Wybór określonego sposobu przerobu makulatury jest uzależniony od rodzaju wytwarzanego papieru i składu masy papierniczej. Ogólny podział zakłada dwie kategorie procesów recyklingu makulatury. Pierwszy przebiega z zastosowaniem wyłącznie mechanicznego oczyszczania. Powstały w jego wyniku produkt nadaje się do wytwarzania niepowlekanych tektur, tektur pudełkowych i papieru. Drugi, obejmuje zarówno mechaniczne oczyszczanie jak i odbarwianie. Powstały w jego wyniku produkt ma znacznie szersze zastosowanie i nadaje się do wytwarzania papieru do druku i do pisania, papieru gazetowego, bibuły higienicznej, papieru do czasopism, a także powlekanych tektur. 

Czy wiesz, że...

  • 1 tona makulatury oszczędza do 31 drzew, 4000 kWh energii, 270 litrów paliwa, 26000 litrów wody oraz 3,5 m3 powierzchni składowiska.

  • Recykling oszczędza 65% energii potrzebnej do wytworzenia papieru z włókien pierwotnych, redukuje również zanieczyszczenia wody o 35% i powietrza o 74%.

  • Powtórne przerobienie opakowań z tektury falistej oszczędza 390 kWh energii, 176 litrów paliwa oraz 5 m3 powierzchni składowiska. 

  • Powtórne przerobienie tektury litej wymaga tylko 75% energii potrzebnej do wytworzenia nowej.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?