Nie wybrałeś sklepu"Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w Polsce około 71% proc. śmieci trafia na wysypiska."


Drugie życie szkła

Czy wiesz, że szkło jest jedynym materiałem, który może być przetwarzany w całości nieskończoną ilość razy? Oznacza to że, opakowania szklane są ciągle odtwarzane, a ze zużytych wytwarzane są nowe, nie powodując powstawania odpadu. Dlatego warto pamiętać o właściwej segregacji szkła, dzięki czemu chronisz środowisko i przyczyniasz się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów.

Do właściwego przetworzenia nadaję się szkło w postaci tzw. stłuczki szklanej. Zanim jednak trafi do recyklingu musi spełnić wysokiej jakości wymagania - warunkiem koniecznym jest wysoki poziom czystości stłuczki.

Jak powstaje stłuczka szklana?

W pierwszym etapie stłuczka oczyszczana jest ręcznie z większych zanieczyszczeń typu folia czy drewno itp. Następnie przy użyciu odpowiednich separatorów oddziela się zanieczyszczenia z metali żelaznych. Tak przygotowana stłuczka trafia do młyna, gdzie kruszona jest na większe kawałki. Kolejnym etapem jest doczyszczenie stłuczki z pozostałych zanieczyszczeń. W przypadku stłuczki szkła opakowaniowego po pokruszeniu kierowana jest do płuczki wodnej w celu oczyszczenia z resztek produktów spożywczych, chemicznych i farmaceutycznych. W końcowym etapie uzdatniania stłuczka dzielona jest według kolorów.

Wykorzystanie stłuczki szklanej w procesie recyklingu to same korzyści dla środowiska naturalnego:

  • Ograniczamy zużycie surowców takich jak: piasek, wapień, soda, które używane są do produkcji szkła;

  • Oszczędzamy energię, gdyż zebrane szkło topi się przy niższej temperaturze, niż naturalne materiały surowcowe, więc jego przetworzenie jest łatwiejsze i szybsze niż wytworzenie nowego szkła;

  • Zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery: każda tona metryczna wykorzystanej stłuczki obniża emisję;
„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?