Nie wybrałeś sklepu

Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?

Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami może spowodować zatrucie substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie, dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie. Segregacja elektrośmieci, odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie substancji niebezpiecznych chroni ludzi i środowisko przed zanieczyszczeniem i skażeniem. Oto lista substancji niebezpiecznych, które możemy znaleźć w zużytym sprzęcie:

  • Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania a także może być przyczyną zmian nowotworowych.
  • Związki bromu – stosowane są w komputerach. Powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
  • Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
  • PCB (organiczne związki chemiczne) – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Powoduje uszkodzenia wątroby, anomalie funkcji rozrodczych, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
  • R-12, czyli freon –od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej.
  • Azbest – używany ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób, m.in. pylicy azbestowej, czy raka płuc.
  • Ołów – wykorzystywany jest w elektronice jako składnik stopów lutowniczych i szkła kineskopowego. Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze.
  • Chrom – jest stosowany do powlekania elementów metalowych, aby uchronić je przed korozją. Zatrucie chromem objawia się zaburzeniami układu krążenia i układu oddechowego, chorobami skóry oraz alergią.

Pamiętaj, aby utylizować elektrośmieci w sposób odpowiedzialny!„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?