Nie wybrałeś sklepu

Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli w skrócie ZSEE. Są to zepsute lub od dawna nieużywane i niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, na prąd lub na baterie.

Elektrośmieci są to odpady klasyfikowane jako niebezpieczne, ponieważ zawierają szkodliwe substancje, takie jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.

Elektrośmieci dzielą się na 10 grup. Są to m.in. wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia AGD, sprzęt oświetleniowy, sprzęt komputerowy, czy sprzęt RTV. Poniżej wymieniono elektrośmieci najczęściej spotykane w gospodarstwach domowych:

  1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, a także klimatyzatory.
  2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny do szycia, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, zegary i zegarki, wagi elektroniczne, urządzenia do pielęgnacji ciała, np. suszarki, depilatory, golarki.
  3. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki i żarówki energooszczędne.
  4. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, konsole do gier, gry video, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami.
  5. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, komórki.
  6. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video, DVD, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne zasilane prądem.
  7. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki.


„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?