Nie wybrałeś sklepu

Odpady

Odpady – problem nas wszystkich

Odpady stają się coraz większym problemem społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Szybki rozwój gospodarki i konsumpcji w Polsce spowodował ich masowe powstawanie, niosąc za sobą wiele problemów związanych z ich unieszkodliwianiem. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w Polsce około 71% proc. śmieci trafia na wysypiska, reszta jest przetwarzana lub spalana.

czytaj więcej >>

Zasada 3R, czyli REDUCE, REUSE, RECYCLE

Statystyczny Polak wytwarza rocznie około 320 kg odpadów, z czego ponad 70% trafia na składowiska. Najwyższy czas to zmienić! Jak to zrobić? To proste – zacznij stosować zasadę 3R, czyli „REDUCE, REUSE, RECYCLE” (z ang. ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj).

czytaj więcej >>


REDUCE – ograniczamy konsumpcję

REDUCE oznacza ograniczanie wytwarzania odpadów poprzez odpowiedzialne zakupy i racjonalne gospodarowanie zasobami. Odpowiedzialne zakupy to przede wszystkim rozsądne wydawanie pieniędzy i unikanie produktów nadmiernie i niepotrzebnie opakowanych. 

czytaj więcej >>


REUSE – daj rzeczom drugie życie

Zredukowanie odpadów do zera jest niemożliwe, ale często możliwe jest ich ponowne wykorzystanie. Dlatego drugie „R” w zasadzie 3R oznacza REUSE, a więc „użyj / wykorzystaj ponownie”. REUSE to zalecenie, by wykorzystywać i nie niszczyć tego, co nadaje się do ponownego użycia.

czytaj więcej >>


RECYCLE – pomóż odzyskać wartościowe surowce!

Bardzo wiele produkowanych przez nas odpadów zawiera wartościowe surowce, które odzyskane mogą zostać ponownie wykorzystane. Wiele surowców odzyskujemy już teraz, segregując nasze domowe odpady – szkło, plastik, czy papier. Odzyskiwanie surowców to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie ma możliwości ograniczenia powstania odpadu lub jego ponownego użycia.

czytaj więcej >>

Ekologiczny alfabet – jak czytać oznaczenia opakowań?

Niektóre opakowania są przyjazne dla środowiska. Informują nas o tym umieszczane na nich specjalne znaki ekologiczne. Dzięki temu możemy świadomie wybierać te produkty, które sprzyjają zarówno zdrowiu człowieka, jak i pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego dzięki surowcom zastosowanym w ich opakowaniach.

czytaj więcej >>Jak prawidłowo segregować odpady?

Wszyscy wytwarzamy odpady, dlatego ich selekcja i zbiórka stały się naszym wspólnym problemem. Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty konieczne jest zaangażowanie wszystkich domowników.czytaj więcej >>

Recykling oszczędza energię

Recykling to jedna z kompleksowych metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Ale czy wiedziałeś, że recykling pozwala również zaoszczędzić energię? W jaki sposób? Zobacz sam.

czytaj więcej >>


Odzyskujemy plastik

Tworzywa sztuczne to materiały, które są obecne niemal wszędzie. Coraz częściej zastępują tradycyjne surowce, takie jak drewno, metal i szkło. Jednak w naturalnych warunkach nie ulegają one rozkładowi, dlatego też nie powinny być składowane na wysypisku.

czytaj więcej >>


W gąszczu symboli, czyli jak czytać oznaczenia na opakowaniach?

Większość z nas wie, czym są recykling i segregacja odpadów. Wiemy z czego są zrobione opakowania, które wyrzucamy; jesteśmy w stanie odróżnić papier, szkło, plastik czy metale. Prawdopodobnie jesteśmy w stanie określić również, czy można je poddać ponownemu przetworzeniu, czy nie. Lecz czy wiemy, co oznaczają  poszczególne symbole na opakowaniach?

czytaj więcej >>

Jak recyklować papier?

Większość z nas od dawna recykluje makulaturę. Jednak nie wszystko, co wydaje się być zrobione z papieru nadaje się do recyklingu. Poniżej znajdziesz kilka zasad, o których warto pamiętać.czytaj więcej >>

Recykling problematycznych odpadów, czyli co zrobić z kartonikiem po mleku?

Czy recykling kartoników po mleku czy sokach jest możliwy? Oczywiście, że tak i to mimo tego, że takie opakowania składają się z kilku różnych materiałów

czytaj więcej>>
Drugie życie szkła

Czy wiesz, że szkło jest jedynym materiałem, który może być przetwarzany w całości nieskończoną ilość razy?czytaj więcej>>


Dlaczego warto recyklować puszki?

Aluminiowe puszki w całości nadają się do ponownego przetworzenia i nie muszą trafiać na wysypiska śmieci. Co najważniejsze, ich recykling można powtarzać wielokrotnie bez strat w jakości materiału.


czytaj więcej>>


Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli w skrócie ZSEE. Są to zepsute lub od dawna nieużywane i niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, na prąd lub na baterie.

czytaj więcej >>


Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?

Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami może spowodować zatrucie substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie, dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie.

czytaj więcej >>


Jak zutylizować elektrośmieci?

W Polce funkcjonuje zakaz wyrzucania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego do pojemników na śmieci. Za niewłaściwą utylizację grozi za to kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Znak przekreślonego kosza na śmieci, który znajduję się na każdym z tych urządzeń informuje nas o tym zakazie.

czytaj więcej >>


Kompostowanie – sposób na odpady organiczne

Kompostowanie jest jedną z najkorzystniejszych form przetwarzania odpadów organicznych znaną ludzkości od wieków. Sam proces sięga początków rolnictwa. Istota kompostowania wywodzi się od naturalnej zasady zamkniętego obiegu materii w środowisku naturalnym.

czytaj więcej >>


Jak kompostowanie pomaga środowisku?

Kompostowanie odpadów jest jedną z ekologicznych metod utylizacji odpadów, gdyż eliminuje niekorzystne skutki, jakie mają miejsce przy unieszkodliwianiu odpadów na wysypiskach śmieci, takie jak: odcieki zanieczyszczające wody gruntowe, gaz wysypiskowy, czy niszczenie krajobrazu.

czytaj więcej >>


Wykorzystujemy odpady organiczne

Kompostownik jest idealnym sposobem na wykorzystanie odpadków organicznych powstających w naszych gospodarstwach domowych. W sklepach znajdziemy gotowe kompostowniki drewniane lub małe kontenery z tworzyw sztucznych. Możemy również taki kompostownik wykonać samodzielnie.

czytaj więcej >>


Kilka słów o składowaniu odpadów

Składowanie odpadów jest najstarszą metodą ich zagospodarowania. Jest to metoda, która powinna być stosowana dopiero wówczas, gdy unieszkodliwianie odpadów innymi metodami jest niewykonalne technicznie i nieopłacalne.

czytaj więcej >>Energia z odpadów

Każdy z nas co roku wytwarza średnio 320 kilogramów śmieci, z czego około 15% stanowią tworzywa sztuczne, których rozkład trwa zbyt długo aby natura mogła sobie z nimi samodzielnie poradzić. Propagowana obecnie segregacje odpadów, która zakłada ich ponowne wykorzystanie.

czytaj więcej >>„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

dquo; - „STOP Marnotrawstwu”.
został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?