Nie wybrałeś sklepu

MBP: nowy sposób sortowania śmieci

Rewolucja śmieciowa dotyczy nie tylko sposobu segregowania śmieci w naszych domach, ale również całego systemu gospodarki odpadami. Jednym z najważniejszych kierunków zmian, które mają na celu ograniczenie ilości składowanych odpadów, jest zastosowanie mechaniczno-biologicznych metod przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. W Polsce do tej pory takie odpady były praktycznie niewykorzystywane. Metoda mechaniczno-biologiczna wprowadza całkowicie nowy standard w zakresie przetwarzania odpadów komunalnych.

Co to właściwie jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP)?

W wyniku MBP odpady mogą zostać przetworzone na dwa sposoby:

  • Przygotowanie do składowania – zastosowanie mechanicznych procesów obróbki odpadów pozwala na oddzielenie metali, frakcji palnej i organicznej. Ta ostatnia poddawana jest specjalnym procesom biologicznym, które umożliwiają późniejsze jej bezpieczne składowanie.

  • Przygotowanie do obróbki termicznej – dzięki obniżeniu zawartości wody w odpadach w procesie napowietrzania (czyli suszenia), odpady mogą zostać poddane obróbce termicznej, czyli spalaniu w sposób przyjazny dla środowiska.

W wyniku MBP otrzymujemy nowe produkty takie jak: kompost, paliwa alternatywne, surowce wtórne przeznaczone do recyklingu, nawóz organiczny oraz balast przeznaczony do składowania. Do tej pory większość zmieszanych odpadów komunalnych trafiało bezpośrednio na wysypiska śmieci dzięki zmianie systemu możemy w znaczny sposób ograniczyć ich składowanie. MBP to metoda przyjazna dla środowiska, która pozwala na wykorzystanie odpadów komunalnych.„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?