Jakie są gatunki wina?

Jak je podawać?

I z czym?

Nie trzeba być sommelierem (specjalistą od win, obecnym w każdej szanującej się restauracji) by znać odpowiedzi na powyższe pytania.

Wino, czyli…

Wina, o których mówimy produkowane są z soku z winogron w procesie fermentacji. Istnieją także inne wina, tak zwane wina „owocowe”, powstałe przez fermentację innych owoców oraz miody pitne – które z technicznego punktu widzenia też należy zaliczyć do win. Na ogół jednak mówiąc „wino” mamy na myśli wino gronowe i tylko o takich będzie tutaj mowa.

Podział

Najważniejszy i najbardziej „zgrubny” podział win to podział na klasy:

 • wina białe
 • wina czerwone
 • wina różowe

które dodatkowo mogą być:

 • słodkie,
 • półsłodkie,
 • półwytrawne
 • wytrawne

w zależności od zawartości cukru.

Wina zawierają najczęściej od 8% do 14% alkoholu, rzadko dochodząc do 16%.

Ilość odmian i smaków wina liczy się w setkach. Ta różnorodność jest pochodną różnorodności szczepów winogron, klimatów, rodzajów gleby i oczywiście samych sposobów produkcji.

Dobór wina do potrawy

Generalną zasadą przy dobieraniu wina do potrawy jest to, by bukiet wina i smak potrawy dopełniały się i wspomagały, tworząc razem efekt niemożliwy do osiągnięcia osobno. W praktyce oznacza to na przykład, że jeśli podajemy potrawę o delikatnym i subtelnym smaku – takie też powinno być wino, a  jeżeli serwujemy pikantne i zdecydowane w smaku danie – wino musi też być wyraziste i intensywne.

Bardziej konkretnie:

 • Wina wytrawne białe i różowe podaje się do ryb, owoców morza, drobiu, wędlin i delikatnych serów. Białe wina podaje się też przed posiłkiem, jako aperitify.
 • Lekkie wina czerwone, młode, podaje się do czerwonych mięs, wędlin i do ryb. Te wina także można podawać jako aperitify.
 • Czerwone wina wytrawne podaje się do czerwonych mięs i dziczyzny, a także do bardziej zdecydowanych w smaku serów i do dań z grzybów.
 • Wina słodkie podaje się zazwyczaj do deserów. Wina czerwone słodkie pasują też do ostrzejszych serów.
 • Półsłodkie czy półwytrawne wina sprawdzają się też w połączeniu z kuchnią azjatycką, zwłaszcza ze słodko kwaśnymi daniami kuchni chińskiej.

Jeżeli nie wiemy, jakie wino wybrać, bezpiecznym i na ogół dobrym rozwiązaniem jest wino różowe. Większość różowych win świetnie współgra zarówno z popularnymi daniami typu pizza czy spaghetti, jak z bardziej wyrafinowanymi daniami z ryb czy z czerwonych mięs.

Kolejność podawania

Istnieje tyle zasad i reguł ile odstępstw od nich, jeśli chodzi o sposób doboru i podawania wina. Warto je znać, choćby po to by łamać je świadomie:

Cztery zasadnicze zasady to:

 • wina białe podajemy przed czerwonymi
 • wina młode przed starszymi
 • wina wytrawne przed słodkimi
 • wina lekkie przed cięższymi

Oczywiście, jeśli w czasie jednego spotkania mamy podać 50 – letnie wino białe i 3 –letnie czerwone, którąś z zasad musimy złamać. Żadna zasada nie zastąpi zdrowego rozsądku– tak w życiu jak przy winie.

Mamy już wszystko (w tym wino)

Gdy jesteśmy już kulinarnie gotowi, należy przystąpić do najprzyjemniejszej części. Warto poświęcić jeszcze chwilę na odpowiednie przygotowanie i oprawę, szczególnie gdy zainwestowaliśmy w dobrą markę i rocznik.

Zabiegi higieniczne

Otwierając butelkę wina najpierw należy usunąć aluminiową lub plastikową folię otaczającą górną część butelki. Najważniejsze jest, by obciąć kapturek na tyle nisko, żeby nie doszło do kontaktu wina z metalem.

Po uporaniu się z kapturkiem (i z banderolą) należy przetrzeć wierzch korka ściereczką, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Uwaga: jeżeli nawet korek jest pociemniały od pleśni, nie musi oznaczać to, że wino jest zepsute.

Dopiero po oczyszczeniu korka można przystąpić do odkorkowania butelki

Odkorkowanie butelki

Najlepiej jest posiadać korkociąg kelnerski, składający się z otwieracza, ostrza i małego nożyka. Używając tego narzędzia można otworzyć wino zakorkowane każdym korkiem (nawet ułamanym lub kruszącym się).

Specjaliści nie polecają zwykłych, najbardziej popularnych korkociągów (śrubowych i dźwigniowych) z uwagi na możliwość zniszczenia korka lub przewiercenia się przez korek na wylot i zanieczyszczenia wina okruchami korka.

Pierwsza ocena

Po wyjęciu korka powinno się wytrzeć serwetką szyjkę butelki od środka i na zewnątrz i sprawdzić stan korka. Jeżeli jest zapleśniały lub ma zacieki na całej swej długości, z dużym prawdopodobieństwem wino nie będzie dobre.

Aby uniknąć katastrofy, przed rozlaniem wina gościom powinniśmy sami sprawdzić jakość wina i skosztować niewielką jego ilość. Dopiero oceniwszy wino rozlewamy je do kieliszków gości.

Rozlewamy

Dojrzałe wino nalewamy po ściance, trzymając lekko pochylony kieliszek za nóżkę. Młode wino lejemy powoli, aby się nie wzburzyło. Do dobrego tonu należy trzymać butelkę zwróconą etykietą do osoby, której nalewamy wino.

Nie powinno się wypełniać winem całych kieliszków, ponieważ bukiet wina nie rozwinie się w pełni. Kieliszki do białego wina należy napełniać najwyżej do połowy, natomiast kieliszki do wina czerwonego napełniamy w około 1/3.

Temperatura

Temperatura wina powinna być taka, by odpowiednio podkreślić walory zapachowe i smakowe wina.

Dobre wino podajemy w odpowiedniej temperaturze, by pozwolić bukietowi na pełny rozkwit. Wino nie w pełni doskonałe możemy podać nieco chłodniejsze, by ukryć jego wady i uczynić je świeższym i żywszym.

Najbardziej ogólne zasady dotyczące temperatury:

 • Wina słodkie i musujące schładzamy przed podaniem do temp. 5-8 st. C.
 • Wina białe i różowe wytrawne schładzamy do temp. 12 st. C.
 • Wina czerwone, lekkie i młode, powinny być podawane w temp. ok. 14 st. C.
 • Wina czerwone podaje się w temp. pokojowej, starając się jednak, by nie było to więcej niż 18 st. C.

Smacznego!

Powrót